Više od polovine mladih iz Zenice žele napustiti Bosnu i Hercegovinu

Mladi uredili pet mjesnih zajednica u Zenici
18 Maja, 2022
JAVNI POZIV ZA UČEŠĆE NA OBUKAMA I DODJELI SREDSTAVA U OKVIRU PROJEKTA „iSKOraK – Partnerstvo za nova radna mjesta“. POKRENI SVOJ POSAO kroz nove poslovne ideje
16 Augusta, 2022

Više od polovine mladih iz Zenice žele napustiti Bosnu i Hercegovinu

Omladinsko udruženje REaktiv provelo je istraživanje o položaju i potrebama mladih u Zenici. Na osnovu rezultata istraživanja, napravljena je Analiza položaja i potreba mladih u Zenici.

Istraživanje je provedeno na uzorku od 389 mladih sa područja Zenice u dobi od 15 do 30 godina.

U analizi su istraženi problemi i potrebe mladih iz oblasti obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene i socijalne zaštite, kulture i umjetnosti, aktivizma, sigurnosti, mobilnosti mladih, te o slobodnom vremenu, ali i pandemiji COVID-19.

„Iako je uvriježeno mišljenje da je najbolje raditi u državnim firmama, rezultati istraživanja pokazali su da mladi u Zenici prvenstveno žele razvijati i raditi u vlastitim biznisima, što je ohrabrujući podatak. S druge strane, dvije trećine mladih smatraju da je za zaposlenje u državnim firmama potrebno nekoga podmititi i to je negativna pojava u našem društvu zbog koje svakodnevno mladi napuštaju Bosnu i Hercegovinu“, izjavio je Aldin Alić, koordinator istraživanja.

Istraživanje je pokazalo da polovina mladih iz Zenice želi napustiti Bosnu i Hercegovinu, dok nešto više od 25% njih ne razmišlja o napuštanju države.

Ostali rezultati istraživanja pokazuju da skoro trećina mladih u Zenici doprinosi kućnom budžetu i na taj način olakšavaju svakodnevnu egzistenciju u svojoj obitelji, ali i da više od polovine mladih nije zaposleno u struci za koju su se školovali.

Ohrabrujuće je da je oko 75% mladih se izjasnilo da ne konzumiraju duhan i duhanske proizvode, ali čini se da je mentalno zdravlje mladih zapostavljeno. Skoro 60% njih tvrdi da su teško podnosili pandemiju korona virusa, a dvije trećine ih je teško podnosilo mjere zabrane. Više od polovine mladih žena u Zenici nije posjetilo ginekologa u posljednjih 12 mjeseci.

Kompletnu analizu možete pročitati i preuzeti na ovom linku.

Istraživanje je sprovodilo Omladinsko udruženje REaktiv u okviru Bosnia and Herzegovina Resilience Initative (BHRI), projekta kojeg implementira Međunarodna organizacija za migracije (IOM), finansiran od strane Austrijske razvojne saradnje.

CZM
CZM

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *